Vanaf 3 juni dragen handhavers van het Amsterdamse openbaarvervoerbedrijf GVB bodycams tijdens hun werk. De camera’s zijn bedoeld als extra bescherming voor de buitengewoon opsporingsambtenaren (boa’s) in en rond metro’s, trams, bussen en op stations. Aanleiding is de toename van agressie en spanningen in het openbaar vervoer, zo blijkt ook uit het GVB-jaarverslag over 2024.
De bodycams worden alleen ingeschakeld bij dreigende situaties. De handhaver beslist zelf of de camera geactiveerd wordt en kondigt dit – indien mogelijk – aan. De opnames worden niet continu gemaakt en zijn uitsluitend terug te kijken door bevoegde medewerkers, binnen de kaders van een strikt cameraprotocol en bestaande wet- en regelgeving.
Volgens GVB is het gebruik van bodycams een noodzakelijke stap om personeel beter te beschermen. “Dit trekt een zware wissel op onze mensen”, schrijft het bedrijf over de toegenomen spanningen. Rellen in november 2024 en maatschappelijke polarisatie zouden directe impact hebben gehad op medewerkers. “De bodycam is een persoonlijk beschermingsmiddel en helpt escalaties voorkomen.”
Bredere ontwikkeling
Het Amsterdamse ov-bedrijf sluit met deze stap aan bij een bredere ontwikkeling in het land. Ook andere vervoerders, gemeenten en de politie maken al langer gebruik van bodycams. Ervaringen elders laten zien dat mensen minder snel agressief gedrag vertonen als zij weten dat ze gefilmd kunnen worden.
Bij de NS worden bodycams inmiddels ook ingezet. In mei maakte het spoorbedrijf bekend een prestatiebonus van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat te investeren in extra camera’s voor conducteurs en servicemedewerkers. Die maatregel volgde op een Kamerbrede motie, waarin bodycams werden omschreven als een bijdrage aan preventieve veiligheid en de opsporing van daders.
Met de invoering van bodycams onderstreept GVB zijn inzet voor een veiliger ov voor zowel personeel als reizigers.
Het bericht GVB rust handhavers uit met bodycams verscheen eerst op BeveiligingNieuws.
Titel: Digitaal : Beveiliging Nieuws
Link: https://beveiligingnieuws.nl/gvb-rust-handhavers-uit-met-bodycams/
2Staff B.V.
Europalaan 2
5232 BV 's-Hertogenbosch
T 030- 600 5000
F 030- 600 5001
E info@2staff.nl